Se afișează postările cu eticheta franta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta franta. Afișați toate postările

miercuri, 25 ianuarie 2012

Nici usturoi n-a mancat, nici Volkswagenul nu-i furat

Jimbolia - Poliţiştii de frontieră timişeni au depistat ieri un autoturism marca Volkswagen Polo, care era declarat ca furat din Franţa din luna decembrie a anului trecut. Citeste mai departe

marți, 6 septembrie 2011

Fotbal / Meci alb pe Brazda Naţională

Primul mare meci din această toamnă al echipei naţionale de fotbal, România-Franţa, din cadrul preliminariilor Campionatului European ediţia 2012, a marcat şi inaugurarea celui mai nou şi spectaculos stadion din România - Naţional Arena din Bucureşti. Chiar dacă după primul meci poate fi denumit cu uşurinţă şi Brazda Naţională.
România: Ciprian Tătăruşanu - Srgian Luchin, Vlad Chiricheş, Dorin Goian, Răzvan Raţ (căpitan) - Alexandru Bourceanu - Bănel Nicoliţă, Răzvan Cociş, Costin Lazăr (42/Bogdan Stancu), Cristian Tănase - Ciprian Marica(90/Gheorghe Bucur). Selecţioner: Victor Piţurcă.
Rezerve: Costel Pantilimon - Marius Niculae, Iasmin Latovlevici, Bogdan Stancu, Gheorghe Bucur, Cosmin Moţi.
Franţa: Hugo Lloris (căpitan) - Bacary Sagna, Adil Rami, Éric Abidal, Patrice Evra - Yohan Cabaye(75/Samir Nasri) , Yann M'Vila - Mathieu Valbuena (71 / Loic Rémy), Marvin Martin, Franck Ribéry - Karim Benzema. Selecţioner: Laurent Blanc.
Rezerve: Steve Mandanda - Laurent Koscielny, Samir Nasri, Anthony Réveillere, Florent Malouda, Alou Diarra, Loic Rémy.
Arbitru: Howard Webb; arbitri asistenţi: Darren Cann, Jake Collin; arbitru de rezervă: Stuart Attwell (toţi din Anglia).

Bosnia and Herzegovina - Belarus 1-0
Luxembourg - Albania 2-1

1 France 8...5...2...1...11-3...17
2 Bosnia 8...5...1...2...11-7...16
3 Romania 8...3...3...2...10-6...12
4 Belarus 9...3...3...3...6-5...12
5 Albania 8...2...2...4...6-10...8
6 Luxembourg 9...1...1...7...3-16...4

duminică, 24 iulie 2011

Timişoara / 20 de ani de înfrăţire cu oraşul francez Mulhouse

Consiliul Local va aloca suma de 45.000 lei din bugetul local în vederea organizării de către Municipiul Timişoara a unui eveniment dedicat împlinirii a 20 de ani de la semnarea Acordului de Înfrăţire a municipiului Timişoara cu oraşul Mulhouse din Franţa.
În anul 2011, se împlinesc 20 de ani de la semnarea Cartei de Prietenie şi a Acordului de Înfrăţire a municipiului Timişoara cu oraşul Mulhouse din Franţa. Municipiul Timişoara intenţionează sărbătorirea acestei aniversări prin organizarea unui eveniment menit să marcheze şi să sublinieze importanţa colaborării dintre cele două oraşe.
Evenimentul propus va fi organizat în perioada 11-14 octombrie 2011 şi va implica desfăşurarea unor activităţi de amploare, precum o serie de acţiuni culturale - expoziţii fotografice/artă, concerte, filme de prezentare etc., expoziţii documentare, promovarea publică a evenimentului, editarea unei broşuri aniversare cu privire la rezultatele cooperării dintre oraşe, editarea unei broşuri de promovare a municipiului Timişoara, vizitarea mai multor servicii care au beneficiat de pe urma cooperării dintre oraşe şi a unor servicii care urmează să fie implicate în schimburile bilaterale, întâlniri de lucru între reprezentanţii celor două oraşe etc.
La eveniment vor participa o delegaţie oficială din oraşul Mulhouse, condusă de primarul Jean Rottner, delegaţii oficiale ale Ambasadei Franţei în România, Consulatului Onorific al Franţei la Timişoara şi Institutului Francez, o delegaţie de oameni de afaceri din Franţa, delegaţii oficiale ale consulatelor din Timişoara, oficialităţi locale şi reprezentanţi ai mai multor unor instituţii reprezentative din municipiu, persoane implicate de-a lungul anilor în înfrăţire, reprezentanţi ai massmediei locale ş.a.
Pentru organizarea evenimentului a fost estimat că va fi necesară suma de 45.000 lei pentru efectuarea următoarelor cheltuieli: cazare: 2.400 lei; masă servită: 2.700 lei; trataţie: 390 lei; masă oficială : 6.000 lei; cocktail: 1.250 lei; materiale de promovare (plachete aniversare, diplome aniversare, album promovare Timişoara, obiecte personalizate etc.): 3.300 lei; materiale pentru realizarea expoziţiilor fotografică şi documentare: 3.500 lei; editare broşură aniversară bilingvă (română / franceză): 11.000 lei; editare broşură de promovare a municipiului Timişoara (franceză): 7.500 lei; diverse (organizare concerte/momente artistice, aranjamente florale, taxă muzee, diverse prestări servicii etc.) : 4.800 lei; cheltuieli neprevăzute (5%): aprox. 2.142 lei.

Timişoara / Rugă Bănăţeană în capitala Burgundiei

Consiliul Local va aloca suma de 87.000 lei în vederea participării Municipiului Timişoara la evenimentul „Ruga Bănăţeană la Dijon” dedicat promovării Municipiului Timişoara şi Regiunii Banat la Dijon, în Burgundia, Franţa.
Societatea Culturală Banatul, titulara mărcii culturale „Ruga Bănăţeană”, în colaborare cu Asociaţia Culturală Franco-Română din Dijon, Primăria oraşului Dijon, Consiliul General Burgundia şi Consiliul General Côte d’Or, organizează „Ruga Bănăţeană la Dijon”, Franţa, în perioada 2-4 septembrie 2011, eveniment dedicat Regiunii Banat. Evenimentul se va desfăşura în Grădina Darcy din Dijon şi are drept scop promovarea Regiunii Banat în Burgundia prin prezentarea mai multor caracteristici ale Banatului:
cultura, folclorul, tradiţiile, turismul, economia.
La acest eveniment Municipiul Timişoara va dispune de un stand în cadrul căruia va putea expune şi distribui gratuit materiale de prezentare şi promovare a Timişoarei şi a Banatului. De asemenea, va dispune de spaţii pentru expunerea şi/ sau vânzarea de produse de artizanat românesc, specifice zonei Banatului, precum şi pentru o expoziţie de fotografii despre atracţiile turistice ale Timişoarei şi Banatului.
În cadrul zilelor Rugii Bănăţene de la Dijon se vor organiza şi o serie de manifestări artistice la care Municipiul Timişoara va participa cu Ansamblul Folcloric „Timişul” al Casei de Cultură a Municipiului Timişoara pentru care organizatorii vor asigura cazarea şi masa pe durata şederii la Dijon.
Pe lângă manifestările artistice, vor avea loc şi o serie de acţiuni de promovare şi întâlniri cu oficialităţi ale oraşului Dijon, precum şi ale regiunilor Burgundia şi Côte d’Or, prin care se urmăreşte creşterea gradului de informare a cetăţenilor francezi cu privire la oportunităţile oferite de Timişoara şi de zonă.
În acest sens, este necesară deplasarea la Dijon în Franţa, în perioada 1-6 septembrie 2011, a unei delegaţii de reprezentanţi ai Municipiului Timişoara de aproximativ 40 de persoane. Din delegaţie vor face parte reprezentanţi ai conducerii Primăriei Municipiului Timişoara, consilieri locali, directori şi funcţionari din cadrul Primăriei, reprezentanţi ai Infocentrului Turistic, precum şi Ansamblul Folcloric „Timişul” al Casei de Cultură a Municipiului Timişoara, care îşi propun să prezinte Timişoara şi Banatul, ceea ce va contribui la promovarea oraşului şi a zonei, atragerea de turişti şi va putea avea în viitor un impact pozitiv asupra dezvoltării economice a Municipiului Timişoara şi a zonei.

luni, 11 iulie 2011

Timişoara / Bal de epocă pentru ziua Franţei

Institutul francez din Timişoara (IFT) vă invită în data de 13 iulie, ora 21,30, la River deck (Bd. Vasile Pârvan nr.5), la balul verii "Bal musette" cu dansatorii de la Carnet de Bals din Paris.
Pentru a sărbători ziua Franţei, 8 dansatori profesionişti de la Carnet de Bals din Paris vin la Timişoara pentru a ne face să retrăim prin dans atmosfera seducătoare şi lipsită de griji a balurilor „musette” de la sfârşitul secolului IX – începutul secolului XX.
Publicul este invitat să vină îmbrăcat în costum de epocă.